SKU: AVB24DMX4C
• Meets or Exceeds USITT Standards for DMX512 Lighting Control
• All materials used in the manufacture of this cable are RoHS compliant
• Made in the USA
Products specifications
Conductor
Material:
Annealed Tinned Copper
Insulation
Material:
Foamed Polypropylene
Wall Thickness:
0.022”
Color Code:
Black, White, Red & Blue
Assembly
Nominal Lay Length:
2.50” Left Hand Lay (4.8 tw/ft)
Fillers:
Cotton Fillers - as Necessary for a Circular Cross-Section
Shield:
Aluminum/Mylar - 100% Coverage
Drain Wire:
24 AWG 7 Strand Tinned Copper
Braid:
90% Coverage - Tinned Copper Braid
Jacket
Pressure Extruded Thermoplastic Elastomer
Wall Thickness:
0.040” Pressure
Diameter:
0.270” ± 0.010”
Color:
Black Matte Finish
Ripcord:
Not Required
Weight:
45 lbs/Mft
Markings
Type:
Cable permanently identified via surface legend with silver ink
Legend:
LAKE CABLE AVB24DMX4C DMX512 RS-485 LIGHTING CONTROL CABLE MADE IN THE USA ROHS COMPLIANT
Footage Markers:
Yes, on opposite side of legend
Nominal Electrical Characteristics
DC Resistant:
28.7 Ω /Mft @ 20°C
Impedance:
120 Ω
Capacitance:
11.5 pF/ft. +/-10%
Propagation Velocity:
0.76
Standards
Maximum operating voltage:
300V