IM515141/19-00PE
14 AWG 1 conductor 19 strand bare copper with PVC/NYLON insulation, conductor loosely encased in either a PE tube jacket, rated at 600V and suitable for use as an inductance loop detector wire.
SKU: IM515141/19-00PE
• International Municipal Signal Association 51-5.
• All materials used in the manufacture of this cable are RoHS compliant
• Made in the USA
Products specifications
Conductor
AWG Size & Stranding:
14 AWG 19 Strands Class C
Material:
Annealed Bare Copper
Conductor Count:
1 Conductor
Insulation
Material:
Polyvinylchloride - Nylon
Wall Thickness:
0.015” PVC - .005” Nylon
Color Code:
Per IMSA Specification 51-5
Jacket
Polyethylene
Wall Thickness:
0.030” +/- 0.005”
Inside Diameter:
0.190” +/- 0.010”
Outside Diameter:
0.250” +/- 0.010”
Color:
Black
Ripcord:
No
Weight:
26 lbs./Mft.
Markings
Type:
Cable shall be permanently identified via indent print
Legend:
LAKE CABLE IMSA 51-5 600V 14AWG (YEAR OF MFG) “ROHS”
Footage Markers:
Yes
Standards
Operating Temperature Range:
-20°C to 75°C
DC Resistance, Nominal:
2.63 Ω/Mft.